PANELE FOTOWOLTAICZNE + STEROWNIK HPM

Ogrzewanie i ciepła woda - za darmo!


 

Firma Panasonic opracowała nowatorski algorytm do swojego sterownika pomp ciepła HPM (Heat Pump Manager), który doskonale usprawnia wykorzystanie przez pompę ciepła energii elektrycznej generowanej przez podłączone do układu penele fotowoltaiczne. Pompa ciepła uwzglednia energię wytwarzaną przez panele słoneczne przy ogrzewaniu i podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej, nie pogarszajac komfortu w budynku.

Sterownik HPM steruje pracą pompy ciepła biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • energię wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne
  • zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną (np. jeśli akurat pracuje pralka, pompa ciepła nie będzie pobierać energii elektrycznej z układu fotowoltaicznego, aby uniknąć wzrostu netto całkowitego zużycia energii i w ten sposób poprawić efektywność)
  • zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie (przy intensywnej produkcji energii temperatura w budynku może się podnieść o 1-2 stopnie, a przy niewielkiej produkcji - obnizyć również o 1-2 stopnie).

Ponieważ podgrzewanie ciepłej wody użytkowej jest powiązane z intensywnością wytwarzania elektryczności przez panele słoneczne, to gdy energii z paneli jest za mało, pompa ciepła uruchomi się w normalnym trybie w celu utrzymania maksymalnego komfortu przez dany okres (definiowany przez użytkowanika).


Najważniejsze cechy

  • zwiększenie zużycia energii z paneli słoecznych na własne potrzeby budyku nawet o 120 %.
  • sterowanie zużyciem energii przez pompę ciepła w zależności od ilości energii produkowanej przez układ fotowoltaiczny, uwzględnieniem zapotrzebowania budynku na energię elektryczną.
  • innowacyjny algorytm znajdujący kompromis między zużyciem energii przez pompę ciepła a poziomem komfortu w budynku na podstawie temeperatury zewnętrzenej i zapotrzebowania energetycznego budynku
  • łatwa konfiguracja układu z podłączonymi panelami słonecznymi z poziomu sterownika HPM.

Standardowa kombinacja - panele fotowoltaiczne + pompa ciepła.

W jaki sposób w takim układzie sterownik Panasonic HPM zwiększa osiągi o 120%?

 

TYPOWY PROFIL PRODUKCJI I ZUŻYCIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ BEZ STEROWNIKA PANASONIC HPM

 

TYPOWY PROFIL PRODUKCJI I ZUZYCIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ ZE STEROWNIKIEM PANASONIC HPM

TECHNIKLIMA
Działkowa 57 lok. 11
05-808 Pruszków / Warszawa